Mapa strony Webmaster Kontakt

Menu:

Internetowe centrum edukacyjno-oświatowe w Lubomierzu:

Pogoda na jutro:
Margonin – tutaj warto wracać !

06.07.2009 roku, zgodnie z podpisanym porozumieniem pomiędzy gminą Mszana Dolna i Miastem i Gminą Margonin, grupa osób z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Lubomierza, Mszany Górnej i Olszówki wyjechała na kilkudniowy pobyt do zaprzyjaźnionego Margonina.

Dla tych, co nie wiedzą przypominamy, że Margonin leży w północno-wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie chodzieskim, nad Margoninką i jeziorem Margonińskim. Pogoda nie zawsze dopisywała, ale to nie stanowiło zbyt wielkiego problemu. Organizatorzy zadbali o to, by nikt się nie nudził bez względu na aurę. Uczestnicy mieszkali w malowniczo położonym budynku Ochotniczego Hufca Pracy otoczonego dość rozległym ogrodem.

Młodzież wypoczywała nad margonińskim jeziorem, korzystała ze strzeżonego kąpieliska pod okiem członków WOPR - u, rowerka wodnego, kajaków. Mieliśmy też możliwość pływania motorówkami po jeziorze. Odwiedziliśmy stadninę koni w Margoninie. Każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił w siodle, a fachową radą służyli pracownicy tamtejszego ośrodka. Korzystaliśmy z krytego basenu, kręgielni, boiska do siatkówki. Wieczory też były pełne atrakcji. Nie zabrakło grilla, kilku ognisk, dyskoteki. Podróżując po województwie wielkopolskim, nie sposób nie zauważyć powstających wszędzie wiatraków prądotwórczych. Budziły one ogólnie zainteresowanie u wszystkich uczestników wycieczki. Udało nam się „zwiedzić” taki wiatrak, przyglądnąć się z bliska pracom montażowym i poznać bliżej szczegóły dotyczące ich działania.U dało się też zorganizować jednodniową wycieczkę nad morze. Odwiedziliśmy kołobrzeskie molo i plażę w Dźwirzynie.

Byliśmy też w Poznaniu - tam przewodnik oprowadzał nas po mieście, zwiedzaliśmy Starówkę, Katedrę; nie zabrakło też słynnych „poznańskich koziołków”. Skorzystaliśmy z zaproszenia Jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży do zapoznania się z pracą zawodowych strażaków. Zaprezentowano nam bogate wyposażenie swoich wozów strażackich zawierających między innymi zestawy do udzielania pierwszej pomocy przy wypadkach drogowych, pożarach, innych zdarzeniach losowych. Młodzież z zaciekawieniem przyglądała się pokazom działania nowoczesnego sprzętu strażackiego. Wśród uczestników wycieczki była grupa młodzieży z Olszówki wchodząca w skład zespołu regionalnego „Olszowianie”. Swoimi częstymi występami umilali pobyt nam i mieszkańcom okolicznych miejscowości. Piękna gra na instrumentach, góralskie śpiewy i stroje regionalne były tutaj nie lada atrakcją. Nasi „Olszowianie” grali między innymi w Miejskim Ośrodku Kultury w Margoninie, gościnnie na strażackim weselu, zadbali o oprawę muzyczną niedzielnej mszy św. w Żoniu. To właśnie tutaj, w miejscowości położonej nieopodal miejsca naszego pobytu znajduje się mały, zabytkowy kościółek z przełomu XI i XII wieku.

Do domów wróciliśmy wypoczęci, pełni wrażeń, z kilkoma śladami po ukłuciach margonińskich komarów. Opiekę nad młodzieżą sprawowali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej: z Lubomierza – prezes OSP dh Piotr Doll, dh Bogusława Surówka, z OSP w Mszanie Górnej – dh Anna Lupa i dh Agnieszka Kuczaj, z OSP w Olszówce – sołtys wsi Tadeusz Wacławik i dh Wojciech Gil. Młodzież reprezentująca gminę Mszana Dolna składa serdeczne podziękowania organizatorom wycieczki, a w szczególności wójtowi Tadeuszowi Patalicie za sfinansowanie wypoczynku.

Piotr Doll
Prezes OSP LubomierzGaleria

powrót

Lubomierz 2008 Karol Buła® mr.rezo@wp.pl