Mapa strony Webmaster Kontakt

Menu:

Internetowe centrum edukacyjno-oświatowe w Lubomierzu:

Pogoda na jutro:




+ Zobacz mapę Lubomierza +

W malowniczym otoczeniu potoków, gór, lasów i pól znajduje się niewielka, wioska LUBOMIERZ

Wieś ma charakter letniskowy, położona jest na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców, w dolinach potoków górskich o nazwach Potok Lubomirskiego i Potok Rosocha, które łączą się z rzeką Mszanką. Administracyjnie leży w województwie małopolskim - Powiat limanowski – Gmina Mszana Dolna. Zajmuje powierzchnię 3723,84 km². Lubomierz rozciąga się na południowy wschód od Mszany Dolnej w kierunku Szczawy. Od strony zachodniej graniczy z Mszaną Górną, od strony południowej z Koniną, od wschodu ze Szczawą od strony północno-Zachodniej z Łętowem, a od strony północnej z Białym (osiedle w Szczawie).

Ciągnie się wzdłuż drogi krajowej nr 968 prowadzącej z Lubnia do Zabrzeży, dalej do Krościenka, Szczawnicy, Nowego Sącza.

Wieś rozciąga się na długości ok. 7-miu kilometrów i wznosi na wysokości od 560 do 750 m n.p.m. Zabudowa skupiona jest w osiedla: Baniki, Borki, Bożki, Butory, Cerki, Chachatki, Cholewy, Czaple, Dawczaki, Dudy, Dziedziny, Frankówka, Gołdyny, Guzary, Kołbony, Kozery, Marczaki, Mizery, Młyny, Mrózczaki, Nowaki, Ogiele Dolne, Ogiele Górne, Pajdziki, Paszk, Perze, Przysłop, Przysłopek, Rzeki, Siarki, Skrzatki, Sobczaki, Surmy, Szczypty, Terawa, Wajdy, Złotniki, Złydachy.

Górna część Lubomierza znana jest pod nazwą „Przysłop” (750m) i sięga aż do przełęczy między Kudłoniem i Jasieniem. Dolna cześć graniczy z Mszaną Górną. Jej odgałęzieniem jest przysiółek zwany „Królewską Górą” nazwany tak ze względu na obraźliwy charakter pierwotnej nazwy (Świnia Góra, która wywodzi się od Świnnej Góry). Do Lubomierza należy również przysiółek Rzeki leżący w dolinie Kamienicy w otulinie GPN.

W Lubomierzu znajduje się drewniany Kościół parafialny wraz z plebanią oraz Domem Zakonnym sióstr franciszkanek Rodziny Marii, cmentarz parafialny, Kaplica na Rzekach, Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 2, Filia Gminnej Biblioteki Publicznej, Punkt pocztowy, Dom Strażaka, Bar Turbacz., Stacja paliw, Pawilon weselny, Dom Seniora „Pensjonat pod Jaworzynką” - www.domseniora.biz, Zakład Mięsny „Nachman”, kilka sklepów i tartaków. oraz wyciąg narciarski usytuowany na północnym stoku grzbietu Jaworzynka (1013 m).

Lubomierz zamieszkuje grupa etniczna górali zwanych „Zagórzanami”. Teren Zagórzan obejmuje Gminę Mszana Dolna, Gminę Niedźwiedź oraz Miasto Mszana Dolna. Więcej na ten temat w ZAGÓRZANIE

Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu oraz rolniczy charakter w Lubomierzu brak jest jakiegokolwiek przemysłu co podnosi jego atrakcyjność a zarazem wpływa na walory krajobrazowe oraz klimatyczne. Jego położenie docenił niegdyś ówczesny Metropolita Krakowski ks. Kardynał Karol Wojtyła – wielki miłośnik i znawca gór. Niejednokrotnie jako kapłan wędrował szlakami turystycznymi po Gorcach i Beskidzie Wyspowym. Pamiątką po tym wielkim podróżniku jest szałas Papieżówka usytuowany w Dolinie Kamienicy na terenie GPN. Na uwagę zasługuje fakt iż Lubomierz również ulubiła sobie na letni wypoczynek polska noblista Wisława Szymborska, która mieszka na przełęczy Przysłop skąd roztaczają się piękne widoki na Dolinę Kamienicy oraz szczyty Gorców. O tym, że wieś od dawna cieszy się dużą popularnością świadczy również powieść wielkiego poety gorczańskiego - Władysława Orkana pt. „W Roztokach”, której akcja rozpoczyna się na Przysłopie. Poeta w większości swoich utworów przejawiał zafascynowanie problematyką przyrody Gorców oraz życiem codziennym ludu zagórzańskiego. Poniżej cytat z w/w powieści.

„Cała dolina zamknięta wąwozem zdawała mu się ogromnym kościołem, którego ściany zieloność przybrała: jasna i ciemna i spłowiała nieco, pnąca w górę wzorzystym rozkwitem aż ku samemu wierchu pod sklepienie. A zaś po owym sklepieniu płynęły baranki czyste, wykąpane w rosie, o znów pierzaste jak łabędzie, nieprzejrzystym stadem. A hań Wysowo lśniła promienna monstrancja światów, oczom ziemi za widna, za dużo przeczysta, aby wprost ku niej mogły patrzeć.”

Lubomierz wyróżnia się przepięknym krajobrazem, czystym i zdrowym powietrzem oraz niepowtarzalnym mikroklimatem. Z tego względu jest doskonałym miejscem wypoczynku. Zachwyca i przyciąga wczasowiczów nie tylko tych którzy mają tutaj swoje domki letniskowe, ale również tych przebywających na wczasach (kolonie, zielone szkoły, Oaza Ruchu Światło – Życie, która przyjeżdża do „Albertówki” znajdującej się obok kościoła parafialnego). Kto tutaj przyjedzie chociaż na chwilę nie omieszka wrócić na dłużej.

Lubomierz zaprasza wszystkich pragnących odpocząć w ciszy i spokoju, natomiast tym którzy lubią spędzić wolny czas aktywnie, może uda się spotkać gdzieś na hali – ducha tutejszego rozbójnika o nazwisku Siarka, lub usłyszą echo opowieści legendarnego czarownika Bulandy – gorczańskiego Sabały.

Podążając szlakami turystycznymi w kontakcie z dziką przyrodą, gdzieś na zagubionej polance, przy rozpadającym się szałasie można wyciszyć stres i zabieganie wielkiego miasta by, jak mówią słowa piosenki „…upragniony znaleźć spokój, myśli zbierać rozbiegane, zawstydzone gór potęgą, prawd się uczyć tych najprostszych, nad otwartą Gorców księgą”.

Lubomierz 2008 Karol Buła® mr.rezo@wp.pl