Mapa strony Webmaster Kontakt

Menu:

Internetowe centrum edukacyjno-oświatowe w Lubomierzu:

Pogoda na jutro:
Powrót do korzeni

Na zaproszenie wójta Gminy Mszana Dolna w dniach 11-13 września gościł w naszej gminie zespół śpiewaczy „Wierzbniczanki” z miasta i gminy Bytom Odrzański w Województwie Lubuskim.

Członkowie tego zespołu przyjechali do nas razem z władzami swojej gminy: Przewodniczącym Rady Miasta i Gminy - Andrzejem Chmielewskim oraz Wiceprzewodniczącą Rady - Katarzyną Zielonką. Nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie fakt, że grupa ta kultywuje tradycje górali zagórzańskich. A skąd to się wzięło? Wróćmy na moment do historii: po wojnie duża liczba mieszkańców z terenu naszej gminy wyjeżdżała z rodzinnych miejscowości w poszukiwaniu pracy. Dość duża grupa wyjechała również ze wsi Łętowe i osiedliła się w Wierzbnicy. Zabrali ze sobą przede wszystkim swoją kulturę, zwyczaje i obrzędy, które na obczyźnie były im jeszcze bliższe; toteż pieczołowicie je kultywowali. Zachowali gwarę, strój oraz niektóre pieśni. W 1963 roku powołali do życia grupę śpiewaczą i od tego czasu regularnie przez 46 lat uczestniczą w życiu kulturalnym swojej wioski, gminy i regionu. Uczestniczą w festiwalach na terenie kraju a także za granicą zdobywając laury i promując swój przybrany region, a także region górali zagórzańskich. Dzisiaj w zespole jest już bardzo mało członków założycieli, jednak schedę po nich przejęły ich dzieci i wnukowie kultywując piękne tradycje swoich ojców i dziadków.

Zespół w swoim programie pobytu miał między innymi spotkanie z naszym zespołem regionalnym „Kasinianie –Zagórzanie”, odwiedził Łętowe - rodzinną wieś części członków a także wiele innych miejsc w naszej gminie. Bardzo ciekawe okazało się spotkanie w szkołach w Lubomierzu i Kasinie Wielkiej. Swoją gościnność i opiekę nad gośćmi okazała Przewodnicząca Rady Gminy - Stefania Wojciaczyk a także druhowie strażacy z Lubomierza z Prezesem Piotrem Dollem goszcząc ich w Domu Strażaka.
Na zakończenie wizyty grupa spotkała się z wójtem gminy Mszana Dolna - Tadeuszem Patalitą , który wyraził duże zainteresowanie współpracą z tamtejszym samorządem, wymianą kulturalną zespołów i młodzieży szkolnej a także naszych mieszkańców.
Goście byli bardzo zadowoleni z tej wizyty i już teraz zaprosili wójta gminy i zespoły regionalne działające na naszym terenie na ich święto organizowane w maju 2010 roku.

Dziękujemy Panu Jerzemu Włodarkowi za udostępnienie zdjęć do galerii.

Piotr LulekGaleria

powrót

Lubomierz 2008 Karol Buła® mr.rezo@wp.pl